Купальські пісні від Театру Пісні «Джерела»

Одне з колоритних свят в Україні – свято Івана Купала. Є дуже велика кількість красивих пісень, слухаючи які відчуваєш древню атмосферу цього свята.

купальська пісня до свята Івана Купала
Купальські пісні: виконує Театр Пісні «Джерела»

Наш колектив виконує деякі з таких пісень в своїй, не схожій на інші виконання манері. Нещодавно Театр Пісні «Джерела» брав участь у відомому серіалі «Свати». Пісня, яку ми виконали в стрічці, присвячена саме святу Івана Купала.

“Ой на Івана, да на Купала” в серіалі “Свати”

Купальські пісні займають окремий пісенний блок, насичений хореографічними постановками і фольклорними інтонаціями.

 

З питань організації виступу на святі телефонуйте: +38 (066) 28-32-611

Переглянути інші творчі пропозиції колективу:

Світові хіти 80-х та 90-х у виконанні Театру Пісні «Джерела»

Українські пісні в найкращому виконанні

Концерт від Театру Пісні «Джерела»

 

Більш детальніше про свято

Івана Купала – традиційне свято із календаря слов’ян, яке відзначається в ніч на 7 липня в Україні, Росії та Білорусії. Обов’язковими обрядами в час літнього сонцестояння являються стрибання хлопців і дівчат через велике ритуальне вогнище, ворожіння, плетіння вінків та багато іншого. Окремо варто наголосити на співах, без яких не проходив мабуть ні один давній обряд.

Історія свята

Згідно с християнським календарем на дні літнього сонцевороту припадало Різдво Івана Хрестителя, яке і досі святкують, тільки під іншим іменем. Назва традиційного свята виникла випадково, коли в народі помилково назвали Різдво Івана Хрестителя святом Купала. Ця назва пов’язується з ім’ям язичницького бога Купало, який здавна вважався богом земних плодів.

Головними атрибутами свята являються боги – Купало і Марена, іменами яких називають опудала. Довкола цих опудал молодь водить таночки, а також співає купальські пісні. Раніше до цього свята не допускалися незаміжні дівчата, хлопці і вдови.

Сюжети купальських пісень

Як правило, обрядові пісні на Івана Купала написані переважно про мрії дівчат або ж про прощання з вільним життям, коли настає пора весіль. Також доволі часто в купальських піснях зустрічається мотив потоптання дівчини, яка просить порятунку у своїх рідних – матері, батька, брата і сестри, але ті відмовляються її рятувати.
Зазвичай це вважається покаранням дівчини за непослух.
Серед багатьох міфічних персонажів, які присутні у купальських піснях, найпоширеніший образ – богиня Марена, яка уособлює хмару.

Значна група купальських пісень складається з творів заклинального характеру. Найчастіше ними скликали молодь на свято.
Не рідко у таких піснях звучали заклинання і прокляття для людей, які не приходили на величання Івана Купала. Скоріш за все ці твори з’являлись у період двовір’я, тому, очевидно, стосувались християн, не підтримуючих поганських звичаїв.
Часті анафоричні повтори наближали такі твори до магічних заклять. Також за основу обрядових пісень бралося збирання квітів і вінкоплетіння.

Вгору